Пројекат интегралне подршке за инвалиде
У просторијама Градске управе Требиње данас је одржана Радионица на тему “Сензибилизација послодаваца и кандидата, лица са инвалидитетом за запошљавање“ која се реализује у оквиру пројекта “Будућност заДруга“.
Пројекат заједнички реализују Организација ампутираца Републике Српске са партнерима, уз финансијску подршку Европске уније, Амбасаде Шведске и техничку подршку Међународне организације рада у БиХ.
Оперативни менаџер Организације ампутираца РС Гордана Шекарић истиче да је циљ радионице информисање и сензибилизација послодаваца у циљу разбијања предрасуда.
„Активности ће бити усмјерене и на подизање свијести о могућностима запошљавања лица са инвалидитетом, као и презентовање погодности потенцијалним послодавцима приликом запошљавања лица са инвалидитетом“, истиче Шекарићева.
Учесници радионице били су послодавци као и лица са инвалидитетом, кандидати за запошљавање. Данашњи састанак је био прилика, да се кроз дискусију, представе потреба послодаваца у погледу запошљивости лица са инвалидитетом, као и могућности и капацитети лица са инвалидитетом када је у питању рад и запошљавање ове циљне групе.
„Пројекат ‘’Будућност заДруга’’ представља интегрални концепт дуготрајне и одрживе подршке особама са инвалидитетом кроз активирање, информисање, едукацију и подршку у запошљавању и самозапошљавању као и стручни надзор економског напретка и психофизичке рехабилитације кроз успјешну интеграцију у друштво и економску независност. Пројекат се реализује у оквиру ЕУ за Запошљавање и има за циљ социо – економска интеграције лица са инвалидитетом на тржишту рада кроз успостављање одрживог модела стручне подршке и психо – физичке рехабилитације“, каже Шекарић.
Један од партнера у пројекту је Фонд за професионалну рехабилитацију РС чија је најважнија активност да све своје капацитете стави на услугу Организацији ампутираца РС као и корисницима пројекта.
„Kада је у питању источноххерцеговачка регија, кроз систем Фонда било је обухваћено око 300 особа са инвалидитетом за те намјене било је издвојено око милион и по конвертибилних марака. Средства за покретање првог посла крећу у износу од седам до 13 хиљада KМ у зависности од врсте, степена и категорије инвалидности корисника а поврат доприноса на уплаћену плату је у комплетном износу“, каже Стевица Дроњак директор Фонда за професионалну рехабилитацију РС.
Вриједност пројекта износи пет милиона евра.
Извор: radiotrebinje.com
Related Posts
С којим проблемима се сусрећу особе са инвалидитетом приликом запошљавања?
https://www.youtube.com/watch?v=LIIJf80RNV4
У Српској испуњен план запошљавања лица са инвалидитетом
Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида исплатио је новчане стимулансе за 40 лица са…
Сједница Управног одбора Фонд-а
Данас је у Приједору одржана сједница Управног одбора Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида.…